Rosacea
A rosacea – bár sokan pusztán kozmetikai problémának tekintik – egy bőrbetegség, pontosabban egy hajlam, amit ugyan véglegesen gyógyítani nem lehet, viszont a megfelelő odafigyeléssel és orvosi-kozmetikai kezeléssel gyönyörűen karban lehet tartani.
Rosacea esetén típusosan az arcbőr érintett, ezen belül is meghatározott régiók (orcák, homlok, orr), ritkábban a szemek (kötőhártya, szaruhártya). A rosacea pontos oka nem ismert: tudományos vizsgálatok alapján genetikai hajlam, az arcbőr ereinek és beidegzésének, illetve a bőr immunrendszerének zavara az, amelyek összjátékaként az arcbőr egyébként nem káros, hétköznapi behatásokra is bőrpír, duzzanat és gyulladás keletkezik. Ezek a rosaea korai stádiumában még maguktól elmúlhatnak néhány óra alatt, azonban ahogy a páciens betegsége „tovább menetel”, a bőrtünetek egyre inkább állandóvá válnak.
A betegség kezdetekor főleg az orcán és a homlokon láthatóak apró, kitágult erek, esetleg halvány bőrpír. A következő stádiumokban a fentiek mellett gyulladt csomók, vizenyő, és akár pattanás-szerű tünetek is kialakulhatnak, végül a bőr kötőszövetesen átépül, megvastagodik, egyenetlenné válik.
Fontos különbséget tenni a rosacea és az akne betegségek között, a két állapot kezelése ugyanis nagyban különbözik. Ezért elengedhetetlen a kezelés előtt a részletes bőrgyógyászati konzultáció. Egyébként a rosacea tipikusan blikkdiagnózis, a gyakorló bőrgyógyász ránézésre felismeri a tüneteket, habár valóban sok mindenre hasonlíthat – állítja dr. Tamási Béla bőrgyógyász-kozmetológus szakorvos, a Genium Orvosi és Esztétikai Lézerközpont szakembere.
A kozmetikai illetve gyógyszeres kezeléseken kívül ma már a legkorszerűbb kezelések is rendelkezésünkre állnak: a lézeres kezelés egyszerre gyors, látványos és tartós megoldást kínál.